Metin Yazarı Nedir, Metin Yazarı Nasıl Olunur?

Metin Yazarı Nedir

Metin yazarlığı dünyasında yeni misiniz? Evden çalışmak, metinler yazarak para kazanmak sizin için cazip mi? O zaman blog dünyama hoş geldin!

Yıllardan beri bu alanda çalışan birisi olarak, sizler için çeşitli öneriler ile Türkiye’de çok fazla ilgi görmeyen bu sektörle ilgili bilgiler paylaşacağım. Eğer ilgini çekiyorsa “Metin Yazarı Nedir, Metin Yazarı Nasıl Olunur?” başlığı ile yazdığım bu içeriğe göz atabilirsin.

Metin Yazarı Nedir?

Metin yazarlığı ya da metin yazarı,  ziyaretçileri satın alma, bağlantıya tıklama veya bir danışma planlaması gibi bazı eylemlerde bulunmaya motive eden, ikna edici pazarlama ve tanıtım materyallerini yazma süreci ya da yazan kişidir. Metin yazarı; çalıştığı firma ya da kişilerin hizmetlerini en iyi şekilde sunmayı hedefler. Materyaller oldukça fazla ve farklı. Bu nedenle yazılı el ilanlarından web sitesi içeriklerine kadar aslında çok geniş bir alanda metin yazarı olarak görev yapabilirsiniz. Farkında olmayabilirsiniz ama metin yazarlığı artık her yerde.

Genel olarak açıklamak gerekirse; metin yazarı, pazarlama ve tanıtım materyallerinde kullanılan metni yazmaktan sorumlu profesyonel biridir. Kurumsal olarak çalışan şirketler, kendi bünyelerinde ya da freelance olarak metin yazarı ile çalışmayı tercih eder. Kurum kültürünü benimsemiş, hedeflerini net olarak algılamış bir metin yazarı, yazacağı ilgi çekici metinlerle şirketlerin satışlarının artmasına, hizmetlerini daha fazla satmasına, sitesinin daha fazla tıklama almasına katkı sağlar.

Metin Yazarı ve İçerik Yazarı Arasındaki Fark Ne?

Bir önceki yazım, içerik yazarlığı üzerineydi. Peki, metin yazarı ve içerik yazarı arasındaki fark ne? Böyle bir ayrım yapılabilir mi?

Asıl olarak metin yazarı nedir, ne yapar?

Metin yazarı yukarıdaki bilgiler ışında daha çok bir hedefe yönelik çalışmalar yapmak zorundadır. İşin daha çok pazarlama kısmında yer alır. Genelde karşıdaki kişiyle sohbet ediyor ve pazarlama yapıyormuş gibi metinler hazırlanır.

Asıl olarak içerik yazarı nedir, ne yapar?

İçerik yazarı ise makale, blog yazısı gibi bilgi verici yazılar hazırlar. Buradaki temel hedef okuyucunun bir ürün satın alması değildir. Konuyla ilgili bilgi vermek bu yazılarda hedeftir. Nedir, Nasıl Yapılır gibi rehberler, güncel haberler içerik yazarı tarafından kaleme alınabilir. Metin yazarı için bu tip içerikler uygun olmayabilir. Ancak bir kişinin kendini geliştirerek her iki alanda da metinler hazırlayabilmesi söz konusudur.

Metin Yazarı Nasıl Olunur?

Türkiye’de kimse bir metin yazarı olmak için kariyer planlaması yapmaz. Kimse bu iş için üniversitede eğitim alabileceği ana bir bölüm bulamaz. Ancak iyi eğitimli metin yazarlığı konusunda sınırlı sayıda kişinin bulunması, metin yazarı olmak isteyenler için oldukça teşvik edici. Üstelik hızlı bir şekilde ve az bir yatırım ile çalışmaya başlamanız da mümkün. Peki, metin yazarı nasıl olunur?

Bu aşamada işe başlangıç noktasından başlayacağınızı düşünerek öneriler sunduğum şuradaki yazıma da  göz atabilirsiniz.

Metin Yazarı Olmak İçin Neler Gerekir? Hangi Beceriler Önemli?

Metin yazarı olmak isteyenlerin kendini geliştirmesi ve sektördeki beklentilere göre gerekli yeterliliğe sahip olması gerekir. Buna göre;

 • Kopyadan uzak durmak
 • Beklentilere göre uygun içerikler sunabilmek
 • Hangi dilde yazılacaksa, o dilin yazım ve imla kurallarını bilmek
 • Konuyla ilgili araştırma ve bilgi derleyebilmek
 • Okumaya ve araştırma yapmaya istekli olmak
 • Bilgisayar kullanmayı bilmek.
 • Takvime uygun, planlı çalışabilmek
 • Photoshop ya da benzer programlarda içerikler için gerekli görselleri hazırlayabilmek ya da düzenleyebilmek

Metin Yazarı Kim İle Çalışır?

Her şeyden önce, yazma yeteneği ya da zamanı olmayan tüm internet girişimlerinin metin yazarı ile çalışması gerekir. Metinler olmadan bir web sitesi yapılamaz. Metinler olmadan bir ürün pazarlaması, email pazarlaması yapılamaz! Bu nedenle öncelik, hedefleri yakalayacak içerikleri sunacak bir metin yazarı ile çalışmaktır. Bu nedenle e-ticaret siteleri, hosting siteleri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, işletme sahipleri vs. aklınıza gelebilecek en uç noktadaki girişimlerde dahi harflerden kelimeler, kelimelerden metinler oluşturulması zorunludur. Böyle bir zorunlulukta, adını duyurmuş bir içerik yazarı, markalar tarafından her zaman en iyi iş ortaklarından birisi olacaktır.

Örnek olarak dünyaca ünlü Apple sitesini ele alalım. Siteye giriş yaptığınızda karşınıza çıkacak ekranlardan birisi şöyledir;

iphone 12
Apple ana sayfasından bir görünüm.

Detaylara geçiş yaptığınızda Apple yeni ürünü iPhone 12 ile ilgili daha detaylı bilgiler ekranda yer alacaktır. Burada ürün tanıtıldığı gibi aynı zamanda okuyanları harekete geçirecek, onları satın almaya yönlendirecek tetikleyiciler de dikkat çekiyor. “iPhone 12 ile tanışın!” “Hızını anlatmaya kelimeler yetişemez.” gibi iddialı ifadeler ile telefonun gücü ön plana çıkartılırken, kullanıcılar da teşvik edilir.  Sayfanın sonuna kadar yapabileceğiniz incelemede, metinlerin belirli bir tarzda yazıldığını, anlatımının aynı olduğunu görebilirsiniz. Bu da bir kurum kültürüdür. Metin yazarlığı yapacak kişilerin bu nedenle çalıştığı şirketi çok iyi tanıması, beklentilere ve müşterilerinin alışkanlıklarına göre içeriklerini hazırlaması gerekir. Bunu başardığınız ölçüde, daha iyi ve başarılı olabilirsiniz. Üstelik imkansız değil! Yıllarca emek verdiğim içerik yazarlığında Türkiye’nin önde gelen teknoloji marka ve şirketleriyle çalışabiliyorum. Bunu neden sen yapamayasın?

Global bir araştırma metin yazarı olarak çalışmanın geleceğine yönelik önemli ipuçlarını sunuyor. Buna göre;

 • Dijital dünyada yer alan tüm kuruluşların yüzde 90’ı online içerik pazarlaması yapıyor.
 • İşletmelerin yüzde 70’i içerik pazarlaması için bütçe ayırıyor.
 • İşletmelerin yüzde 53’ü 2020 yılında, 2019 yılındaki bütçelerinin üzerine başardı.
 • İşletmelerin yaklaşık yüzde 67’si ise içerik oluşturmak için dışarıdan yardım alıyor.

Metin yazarlığı için gelecek parlak görünüyor. Bizler de şimdiden harekete geçerek gelecekte sektörün önemli bir parçası olabiliriz!

Metin Yazarlığı İş İlanları

Metin yazarlığı iş ilanı Kariyer.net gibi sitelerde yer alır. İş platformlarında yapacağınız araştırmalarda pek çok örneğine rastlayabilirsiniz. Evde metin yazarlığı iş ilanları gibi sosyal medyada yer alan ilanları değerlendirebilirsiniz. Genellikle freelance metin yazarlığı tercih edilmektedir.

Freelance Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarı nedir konusunda değinilmesi gereken bir diğer detay, freelance metin yazarı nedir, kimdir?

Benim de en çok tercih ettiğim bir çalışma tipi olarak freelance metin yazarlığı, istediğiniz yerde metinler hazırlamanızı sağlar. Evde, bir kafede ya da dağ başında… Bir şirkette tam zamanlı çalışmanıza gerek kalmadan istenen metinleri, takvim doğrultusunda hazırlamanızın yeterli olduğu bu çalışma sistemi, çok daha özgür ve esnek. Metin yazarlığı ekşi sayfasında konuyla ilgili sektörel deneyimlere ve yorumlara ulaşabilirsiniz.

Metin Yazarlığı Maaşları

Bu konuda net bir istatistik bulunmadığı gibi önemli verilerden birisi Kariyer.net tarafından sunuluyor. Güncel durumu için burada yer alan verileri kontrol edebilirsiniz. 2021 Ocak ayı itibariyle ortalama maaş 3.460 TL, en düşük 2.320 TL, en yüksek ise 4640 TL olarak kayda geçmiş. Bu verilerde, kişisel bilgilerini Kariyer.net ile paylaşan 74 kişi esas alınmış. Aynı site verilerinde dikkat çeken bir diğer detay ise metin yazarı olarak çalışan kişilerin mezun olduğu bölümler.

 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Reklamcılık
 • Radyo, Sinema ve Televizyon
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • Gazetecilik

Metin yazarı olmak adına paylaştığım bilgiler, giriş için yeterli olacaktır. Bilgi ve görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

icerik destegi 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir