İçerik Yazarı Nedir?

içerik yazarı nedir

Uzaktan, bağımsız çalışma fırsatı olması nedeniyle çoğu kişi tarafından cazip görülen içerik yazarlığı, web için içeriklerin üstlenilmesi ve beklentilere göre içerik desteğinin sağlanmasını içerir.

Ancak çoğu kişinin büyük bir yanılgı içinde olduğu bu sektör, Türkiye’de yeteri kadar ilgi göremediği gibi gelişme de gösterebilmiş değil. Türkiye’de içerik yazarı olarak çok az bir isim sayılabilir. Bu nedenle içerik yazarı olmak istiyorsanız, kendinizi geliştirmek adına sektörü takip etmek sizin için cazipse beni takibe alabilirsiniz.

İçerik Yazarı Nedir, Kimdir Ve Ne İş Yapar?

Blog ilk yazısı olarak içerik yazarı nedir, kimdir ve ne iş yapar konusunda detaylı bir rehber hazırlamak istedim. Mevcut blog ve siteme ek olarak içerik yazarlığı için pek çok projeyi de zamanla hayata geçirmeyi hedefliyorum. Bu yolculukta destek verecek kişiler, ajanslar ya da firmalarla da gerek ortaklık gerek proje bazlı çalışma konusunda istekli olduğumu belirtmek istiyorum.

Asıl konumuza dönecek olursak içerik yazarı; web için içerikler oluşturan, müşteri taleplerine göre içeriklerini şekillendirerek web projelerindeki metin yükünü üstlenen kişidir. Bu genel olarak blog yazarlığı ya da blog yazılarının yazılması şeklinde algılansa da bir içerik yazarı nedir denildiğinde bunların çok daha ötesinde bir iş olduğu unutulmamalıdır. Zira standart olarak bilgi verme amacı taşıyan blog yazılarının ötesinde;

 • E-ticaret sayfalarının hazırlanması, kategori açıklamalarının yazılması, ürün tanıtımlarının yapılması
 • Hazırlanacak videolar için video içeriğindeki konuşma ya da bilgi metinlerinin hazırlanması, video açıklamalarının yazılması
 • Son dönemlerin trendleri arasında yer alan podcastler için projeye uygun içeriklerin hazırlanması
 • Grafik çalışmalarında yer alacak metinler için hazırlıkların yapılması
 • Ekonomi alanında yer alacak firmalar için Whitepaper olarak tanımlanan akış şemalarının hazırlanması
 • Ürün, hizmet ya da bir sistem için inceleme ya da tanıtım yazılması
 • Sosyal ağlarda yapılacak paylaşımlar için gereksinimlere uygun metinlerin hazırlanması

İçerik yazarı iş ilanları dahilinde incelendiğinde aslında metnin dahil olduğu her tür projede, alanında uzman bir içerik yazarı gerekir.  Bu kapsamda içerik yazarı nedir için benim tanımım; kelimelere yön veren, beklentilere göre kelimeleri yoğurarak onları etkileyici hale getiren kişidir.  Özellikle e-ticaret gibi belirli bir gelir amacı olan sayfalarda, içeriklerin önemi çok daha fazladır. Zira etkili içerik yazma, site ziyaretçilerini memnun müşterilere dönüştürmede kritik öneme sahiptir. Arama motorları, web sitesi içeriğini tarar ve web sitelerine, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer vererek iyi yazılmış makaleleri ödüllendirir. Eğer içerik yeterli kalitede değilse, zamanla düşüş yaşanacak ve istenen başarı yakalanamayacaktır.

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

İnternette ve özellikle iş platformlarında son dönemlerde içerik yazarı aranıyor, içerik yazarı iş ilanları kategorileri sıklıkla göze çarpmaya başladı. Bunun en önemli nedeni firmalar için yeteri kadar iyi ve kaliteli içerikler üretecek ajans ya da yazarların olmaması. Web fırsatları günden güne artarken, çoğu iş internete taşınırken bundan sonraki süreçte de yazarlığa yönelik iki taraflı bir eğilim kaçınılmaz. Yazarlık; metin yazmayı seven, bu alanda bir kariyer hedefleyen, gerekli teknik altyapıya sahip kişiler için uygun. Eğer şartlar sizin için uygunsa, içerik yazarı nasıl olunur önerilerim de size bazı yollar açacaktır.

 1. İçerik yazarı iş ilanları: Kurumsal olarak destek almak isteyen firmalar, iş ilanları ile bu konuda iş birliği yapacak kişileri arar. İçerik yazarlığı için açılmış iş ilanlarını takip edebilir, başvuru yaparak kendinizi deneyebilirsiniz. Ancak yeni başlayacak kişiler için bunlar uygun olmayacaktır.
 2. İçerik ajansları: İçeriklerde ajanslardan da destek sağlanabildiği gibi ajanslar, kapsamlı rehberleri, hazırlanacak içerikler için detaylı veriler sunduğundan, daha esnek ve kolay bir çalışma ortamı sunabilmekte. Ajanslara başvurarak yeni bir kariyere başlayabilirsiniz.
 3. İş platformları: Sadeceon vs. platformlar içerik yazarı olmak için alternatiflerden bir diğeri. Ancak son yıllarda çok fazla kişinin dikkatini çekmesi, bu pazarlarda rekabeti arttırdı
 4. İçerik yazarı arayan siteler: Bazı siteler düşük ücretlerle de olsa içerik yazarlığı konusunda başlangıç yapılabilecek yerlerden.
 5. Webmaster forum & platformları: R10 gibi webmaster forumlarında metin yazarı olmak isteyenler kendi konularını açarak iş alabildiği gibi içerik ihtiyacı olan kişilerin ilanlarına da yanıt yazarak iş alınabilir. İçerik yazarı olmak istiyorum diyorsanız bu 5 ana alternatiften istediğinizi tercih edebilirsiniz.

“En büyük tutku bana göre yazmak değil; kelimelerin oluşturduğu iç müzik.”

Truman Capote

İçerik Yazarı Maaşları

Yazarlık konusunda en çok merak edilenlerden birisi de içerik yazarı maaşları. Metin yazarı ne kadar alır, SEO uyumlu yazılarda temel fiyatlandırma gibi konular uzun yıllardır sektörde tartışılıyor. Başlangıç aşamalarında 100 kelime için 1 TL gibi bir fiyatlandırma yapılırken sektörde şu anda bu rakamlar 2 TL civarlarında. Yapılan işin hakkı olmadığı gibi yazarlık konusundan çoğu kişinin de uzaklaşmasına neden oluyor. Bu nedenle kendi kalitenizi göstermeniz, kendi tarifenizi belirlemeniz oldukça önemli. İçerik yazarı arayan siteler ya da içerik yazarı ol çağrılarını araştırabilirsiniz. Kişisel olarak çalışma olacağından dolayı bu sektörden ne kadar kazanabileceğiniz sizin yeteneklerinize ve bu işi ne kadar istediğinize bağlı. Kendinizi ne kadar geliştirir, trendlere uyum sağlayabilirseniz, başarınız da o derece artacaktır.

Metin yazarı olan bir kişinin şu kriterleri karşılaması gerekir; araştırma, özgünlük, arama motoru optimizasyonu (SEO), zaman yönetimi, iletişim, düzenleme, sosyal medya bilgisi ve teknik. Peki, “Bu yeterlilik nasıl kazanılır?” diyorsanız sizler için önerilerim şöyle;

 • Düzenli olarak yazma pratiği yapın.
 • Sektörde ön plana çıkan kişileri takip edin, yazılarını teknik açıdan inceleyin.
 • Kitap ve blogları okuyun.
 • Şansınız var ise bu işi yapan bir kişiyle ortak çalışmalar yapın, onları izleyin.
 • Kurs ya da atölye çalışmalarına katılın.
 • Gazeteleri mutlaka okuyun.

Bu yazımda, içerik yazarı nedir, ne iş yapar gibi genel tanımlamalar yaparak piyasadaki içerik yazarı iş ilanları’na değindim. İçerik yazarı nasıl olunur gibi konularda genel girişler yaptığım ilk içerikte, içerik yazarı olmak istiyorum diyenler için genel bir anlatım yapmaya çalıştım. Blog bölümünde olabildiğince detaylı içerikler hazırlayarak bu alanda çalışmak isteyenlere de destek sağlamaya çalışacağım.

İçerik desteğine mi ihtiyacınız var?
İçerik desteğine mi ihtiyacınız var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir