İçerik Pazarlama yoluyla geliri arttırmanın yolları nelerdir?

içerik pazarlama yoluyla geliri arttırmanın yolları

“içerik Pazarlama yoluyla geliri arttırmanın yolları nelerdir?” başlığı ile kalema alınan yazı, gelir modelleri konusunda bilgi almanızı sağlayacak.

İster büyük ölçekli bir firma isterseniz de kişisel bir girişim ile oluşturulmuş web sitesi olsun temel hedef içeriklerle müşterilerden gelir elde etmektir. İçerik pazarlama yoluyla geliri arttırma önerileri, içeriklerinizi daha fazla ön plana çıkarmanızı ve gelirlerinizi yükseltmenizde size destek sağlar.

Bu içeriğe göz atmadan önce eksiksiz içerik oluşturma kılavuzuna göz atmak ister misin?

İçerik Pazarlama yoluyla geliri arttırmanın 10 yolu

İşte doğrudan ve dolaylı yollarla gelirlerinizi arttıracak seçenekler.

1. Doğrudan Gelir Seçenekleri

Şirketlerin hedef kitlesinden doğrudan gelir elde edebileceği farklı yöntemler vardır. Reklam, sponsorluk, konferanslar, etkinlikler, premium içerikler, bağışlar, satışlar ve abonelikler gibi bir dizi yöntem, doğrudan gelir konusunda tercih edilebilecek alternatiflerdir. İçerik pazarlaması sırasında gelir odaklı olarak bu tür çalışmalar yapılabilir.

Reklam / Sponsorluk

Doğrudan gelir elde etmenin en popüler yöntemi, hedef kitlenize doğrudan erişim için size ödeme yapabilecek şirketlerin reklam ve sponsorluk programlarıdır.

Geleneksel Reklamcılık

Geleneksel reklamcılık, özellikle sadık, niş kitleleri olan kuruluşlar için etkin sonuçlar sağlar. Hedef kitleye ulaşmada şirketlere katkı sağlayacak niş site sahipleri, bu reklamlarla daha yüksek gelirler sağlayabilir.

Sponsorluklar

Reklamlar, genellikle bir kullanıcının ürün veya içerik promosyonuyla ilgili deneyimini aktarmasıdır. Sponsorluklar ile ürün ve gelir elde edilmesi mümkündür.

Konferanslar ve Etkinlikler

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 10 işletmeden yaklaşık 7’si, kendi etkinliklerini organize etmeyi tercih ediyor. Alanına hakim bir profesyoneller tarafından hazırlanacak etkinlik ve konferanslar, bilet satışı ve reklam çalışmaları gibi pek çok farklı gelir fırsatı sunar.

Premium İçerik

Premium içerikle, doğrudan satışa yönelik bir hamledir. Premium içerikteki kalite ve kullanıcı verimliliği ne kadar üst düzeyde tutulursa, Premium içerik taleplerinin o derece artması sağlanabilir.

İçerik Ürünleri

İçerik odaklı olarak oluşturulan dijital ürünler, satış yoluyla gelir elde edilmesini sağlar. Video, podcast ya da e-book gibi seçenekler gelir elde edilmek adına kullanılabilir.

Bağışlar

Kuruluşun ya da bir içerik yazarının belirli bir amaca yönelik yaptığı çalışmalarda bağışlarla desteklenmesi sıklıkla görülen bir durumdur.

Satış Ortaklığı

Türkiye’de de yaygın şekilde kullanılan satış ortaklığı, kişilerin web siteleri üzerinden yaptıkları yönlendirmeler sonucunda gerçekleşecek satışlarla kazanç elde edilmesini sağlar. Sitenin hedef kitlesinin ilgi alanlarına yönelik yapılacak yönlendirmeler, kazanç sağlanması adına önemli bir gelir modelinin oluşmasını sağlar.

2.Dolaylı Gelir Seçenekleri

Doğrudan gelir seçenekleri geleneksel olarak medya şirketi modelinin bir parçası olarak kabul edilir. Dolaylı gelirler ise içerik pazarlaması olarak bilinen yaklaşımın önemli bir parçasıdır. Dolaylı gelir, doğrudan içerikten değil, içeriğin zaman içindeki etkisinden para kazanılmasını ifade eder. Bu nedenle doğrudan gelirlerde olduğu gibi sürekliliği olmayabilir. Ancak dolaylı gelirler, içeriklerdeki başarı ile orantılıdır. İçerikler ne kadar dikkat çekerse ve fayda sağlarsa, sitenin yükselmesi ve alanında örnek gösterilen sitelerden birisi olması sağlanabilir.

En başarılı içerik yazarları birden fazla gelir modelinden yararlanır. Standart bir yatırımcının birden fazla hisse senedi veya yatırım fonu portföyü varsa içerik oluşturucuların da gelir modellerini çeşitlendirmesi gerekir.

icerik destegi 2
İçerik desteğine mi ihtiyacınız var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir