Freelance İçerik Yazarlığı Nedir?

Freelance İçerik Yazarlığı

Yıllar önce çalışmaya başladığımda, evde oturup içerikler hazırlayarak para kazanmam 40 bin nüfuslu bir ilçe için oldukça dikkat çekiciydi. Gün geçtikçe, “Freelance içerik yazarlığı nedir, Freelance içerik yazarı nasıl olunur, neler yapılmalıdır” gibi soruların da ardı arkası kesilmedi. Sizlere yaptığım araştırmalar ve elde ettiğim deneyimler doğrultusunda hazırladığım bu içerik ile yol göstermeye çalışacağım.

Çoğu SEO uzmanı ya da sektöründe önde gelen isimler, çeşitli konularda öneriler sunar. Şöyle yapın, böyle yapın vs. Ancak asıl nokta bunların nasıl yapılacağı! İşte bu nedenle blog bölümünde hiçbir şeyin havada kalmaması adına öneriler ile birlikte ilk adımı nasıl atmanız gerektiği konusunda her içerikte olabildiğince şeffaf ve net olmaya çalışacağım. Aklınıza takılan sorular için mesaj atabilir, yorum yazabilirsiniz.

Freelance İçerik Yazarlığı Nedir?

Freelance içerik yazarı (ya da Türkiye’de serbest yazar), bağımsız olarak kendi adına çalışan, çeşitli iş yeri ve ajanslarla içerik anlaşmaları yaparak içerik üreten kişilerdir. İçerik yazarları genellikle aynı anda birkaç proje üzerinde çalışırlar ve her çalışmaları için de ayrı ayrı ücret alırlar. Yazarların müşteri tarafından istenildiği gibi, iyi araştırılmış ve uygun şekilde yazılmış metinler üretmesi gerekir. Bu doğrultuda; broşür, kılavuz, blog, web siteleri, gazeteler, e-kitap gibi çok farklı projeler için içerik gerekebilir.

Öneri
Bu konularda detaylı bilginiz yoksa sizler için önceden hazırlamış olduğum içeriklere “İçerik yazarı nedir? Metin yazarı nedir?” göz atabilirsiniz.
içerik pazarlama yoluyla geliri arttırmanın yolları
eksiksiz içerik oluşturma kılavuzu

Freelance İçerik Yazarlığı Fiyat Listesi

Bu alanda çalışmak isteyen kişiler için en çok merak edilen detaylardan birisi ise fiyatlar. Aylık kazancın ne kadar olacağı tamamen kişilere bağlıdır. Ben bazı ajanslarla maaş usulü ile çalışırken bazı ajanslarla yazı başı ücret alıyorum. Burada yapacağınız anlaşmalarda ücreti, sektördeki yeriniz, deneyimleriniz ve firmalara sunacağınız fırsatlar belirliyor. Sektörün ilk yıllarında R10 gibi platformlarda 100 kelime 1 TL gibi ücretlendirmeler sonrasında kendimi de geliştirerek 9 yıllık süreçte bu aşamalara gelebildim.  Özel bir bilginiz veya beceriniz varsa, daha fazla kazanabilirsiniz. Örneğin, içerik ihtiyacı olan kişiler; alanında uzman veya sertifikalı profesyonellerin kendileri için yazmasını ister. Bunların kazançları da kuşkusuz daha yüksektir. Eğer bir beceriniz varsa; spor, tarih, matematik gibi farklı alanlarda yeterliyseniz kendinizi bu alanda ön plana çıkarabilirsiniz.

Deneyimsiz Freelance İçerik Yazarı, Nasıl Başlar?

Deneyimsiz bir freelance yazarı için forumlar iyi bir başlangıç olacaktır. Burada hem içerik ihtiyacı olanlar hem de içerik hizmeti sunanlar kendi konularını açarak yeni pazarlar arar. Bu kapsamda ise sizler için önerilerim şöyle;

 • Forum sitelerinde konular açın. Kendi fiyat listenizi oluşturun. Bunun için rakiplerinizi inceleyebilirsiniz.
 • Sadeceon gibi platformlarda profiller açarak içerik yazarlığı üzerine iş ilanları oluşturun. Bionluk gibi alternatif siteler oldukça fazla. Hepsinde yer almanız, iş alma ihtimalinizi arttıracaktır.
 • Google’da sektörel olarak iş arayın. İçerik yazarı aranıyor gibi kelimeler üzerinden yapacağınız araştırmalarda, içerik yazarı arayan pek çok ajans ve firmanın olduğunu görebilirsiniz. İçerikbulutu, İçerik.net gibi pek çok site, geniş bir yazar kadrosuyla çalıştığı için bu kadroda siz de yer alabilirsiniz. Bu yerler için başvuru formlarını doldurun. Mutlaka geri dönüş yapılacaktır. Aynı zamanda CV ya da mail ile başvuru kabul eden yerlere başvuru yaparken özel davranın. Örnek bir Google sorgusunu aşağıda paylaşıyorum.
İçerik Yazarlığı İş İlanları
İçerik Yazarlığı İş İlanları hakkında örnek bir sorgulama.
 • Kendiniz için yazın. Bu konuyla ilgili “Neden kendin için yazmıyorsun?” adıyla yeni bir içerik hazırlayacağım. Neden kendiniz için yazmanız gerektiğiyle ilgili detaylı şekilde inceleme yapacağım. (İçerik yazıldığında güncelleme yapacağım.)
 • www.iienstitu.com İçerik Editörlüğü – Yazarlığı Eğitimi üzerinde oldukça iyi bir eğitim imkanı sunuyor. Üstelik ücretsiz! SEO gibi pek çok konunun ele alındığı bu eğitime de mutlaka katılın. Bu sayede çevrenizi genişletebilir, yeni bağlantılar kurabilirsiniz.
 • Yeni bağlantılar sağlayın. Unutmayın, hangi işi yaparsanız yapın, ne kadar geniş çevreniz varsa, o derece dikkat çekersiniz. Facebook, LinkedIN gibi sosyal ağları kullanarak farklı gruplara, sayfalara dahil olun. Örneğin yaptığım örnek bir sorguda, aşağıdaki görseldeki gibi yeni fırsatları yakalayabilirsiniz.
Facebook görüntüsü
Facebook üzerinden yapılan sorgulama örneği.
 • Kendinizi parlatın. Çalışmalarınızı paylaşabileceğiniz, içerik yazarı arayan kişiler için bu işi gerçekten önemsediğinizi gösterecek bir sayfa hazırlayın. Referanslarınızı burada paylaşmaya başlayın. Böylece online dünyada içerik yazarı arayanların da radarına takılabilirsiniz.
 • Profesyonel bir özgeçmiş hazırlayın ve bu alandaki ideallerinizi, hedeflerinizi paylaşın.
 • Ödemelerde esnek olun. Güvenilir bağlantılarla sağlam işler yapın. Para konusunda sürekli ısrarcı olmayın ancak hakkınızdan da tabi ki hiçbir zaman vazgeçmeyin.
 • Freelance İçerik Yazarlığının Zorlukları Neler? Bölümünü mutlaka okuyun ve her zaman bir B planınız olsun!
 • Türkçe’ye hakim olun. Eğer farklı dillerde içerikler hazırlayabiliyorsanız bu sizi farklı kılan bir özellik olacaktır. İngilizce gibi farklı dillere hakimseniz, Fiverr.com, Upwork.com, Freelancer.com ve Worknhire.com gibi sitelerde de mutlaka yerinizi alın. Bu sitelerde Dolar üzerinden ödemeler yapıldığından dolayı kazançlarınız daha fazla olacaktır.
 • İngilizcenizi geliştirin ve yabancı kaynaklarda sektörel gelişmeleri takip edin.
 • Klişelerden uzaklaşın. Yazılarınızda özgünlüğü yakalarken müşteri beklentilerini kesinlikle göz ardı etmeyin. Süper bir içerik de yazsanız, müşterinin beklentisini karşılamayacak bir içerik her zaman için size dezavantaj yaratacaktır. Günümüz dünyasında, gelişen teknoloji ile birlikte gibi tanımları kullanmayın.
 • Başarılı içerik yazarları SEO, HTML, CSS ve WordPress’i bilir. Bu konulardan kendinizi kesinlikle soyutlamayın ve kendinizi bu alanlarda geliştirin.
 • Bu alanın önde gelen isimlerini takibe alın. Yazılarını okuyun ve mutlaka kendinizle karşılaştırın. Neyi eksik, neyi fazla yaptığınızı belirlemeye çalışın. Fark yaratmak adına neler yapabileceğinizi keşfedin.
 • İkinci / ek bir iş olarak görmeyin. Eğer gerçekten geçiminizi bu alanda sağlayacaksanız, ağlık hedeflerinizi belirleyin ve günlük rutininizi oluşturarak verimli çalışın.
 • Tek bir ajans ya da kişiyle çalışmayın. İş akışı kesildiğinde zorluk yaşamamak adına her zaman birden fazla kişiyle çalışın ve yeni fırsatlar için araştırmayı bırakmayın.

İçerik Yazarı Kabul Eden Siteler

Tüm bunların dışında direk başvuru yapabileceğiniz bazı siteleri paylaşıyorum. Umarım başlangıçta işiniz çok daha kolaylaşır.

 1. İçerik Bulutu
 2. Web Editoryal
 3. Yazan Kazanır
 4. İyi Makale
 5. Makale İşi
 6. Wordapp
 7. Yaz Kazan
 8. İçerik.com
 9. Lügat
 10. İçerik.net
 11. İçerikler.com
 12. İçerik Evreni

Freelance İçerik Yazarlığının Zorlukları Neler?

İçerik yazarlığı konusunda özellikle bu zorluklara dikkat etmelisiniz. Eğer bu zorluklar sizin için bir “sorun” değilse, bu işi yapmamanız için hiçbir gerekçe yok!

 • Sabit müşteriler bulmak başlangıçta zaman alacaktır.
 • Başlangıçta çok yüksek ücretler almanız pek mümkün olmayacaktır.
 • Gelir aydan aya değişken olabilir. Ancak bir standart oturtmanız ve geçiminizi sağlayacak tutarı sağlamanız gerekir.
 • Sektörde rekabet oldukça fazla. Sadeceon gibi sitelerde dahi bu işi yapan yüzlerce kişiyi görmek mümkün.
 • Genellikle bilgisayar başında tek başınıza yapacağınız bir iş.
 • Başarılı olmak için çok iyi yazmanın ötesinde disiplin, organizasyon gibi becerilere sahip olmanız gerekir. Eğer yazı yazmak için bilgisayar başına oturduğunuzda sosyal medyaya ya da oyunlara dalarsanız, işler kısa bir süre içinde raydan çıkabilir.

Freelance İçerik Yazarlığının Avantajları Neler?

Olumsuzlukları bir yana, eğer sağlam bağlantılar kurarak iyi bir iş akışı oluşturursanız, uzaktan çalışmanın sağlayacağı pek çok avantaj oldukça cazip.

 • Evden veya internet ve bilgisayarınızın olduğu istediğiniz bir yerden çalışabilirsiniz.
 • Esnek zaman. Sabit bir mesai kavramı olmadığından dolayı kendinize ya da ailenize göre çalışma programınızı ayarlayabilirsiniz.
 • Makaleler, metin yazarlığı ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli içerik türü mevcut. Böylece en iyi olduğunuz alanda fark yaratarak daha fazla kişiyle çalışabilirsiniz.
 • Yazılar genelde farklı alanlarda oluyor. Bu da sıkılmaktan, monotonluktan sizi kurtaracak.
 • Başlangıç için en düşük gidere sahip bir iş türü. Bilgisayarınız ve internetiniz varsa başlangıçta hiçbir ücret ödemeden bu işe başlayabilirsiniz.
 • Mesai olmadığı gibi istediğiniz zaman kalkabilir, uyuyabilir, istediğiniz kıyafeti giyebilirsiniz. Dışarıya mı çıkmak istiyorsunuz? Çıkabilirsiniz. Canınız o an yazmak istemiyor mu? Yazmayabilirsiniz. Ancak bu esneklikler tabi ki iş takvimine ve aylık hedeflerinizi yakalamanıza engel olmamalı.
 • Başınızda bir amir, müdür ya da iş veren olmayacağından dolayı mesaili bir işte yaşanan stresten uzak bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bir İçerik Yazarı Sektörde Nasıl Fark Yaratabilir?

Freelance İçerik Yazarlığının Zorlukları Neler?” bölümünde de özellikle belirttiğim gibi rekabet oldukça fazla. Aynı zamanda evde boş zamanı olan kişiler dahi sektörde para kazanmak adına istekli olabiliyor. Bu nedenle aldığınız işlerden mutlaka memnuniyeti yakalamanız gerekir. Bunun için öncelikle kendinizi geliştirmeniz önemli. İyi bir gramer bilgisine sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda sürekli aynı kelimeleri kullanmamak, yazılan içeriğe göre konuyla ilgili terimlere yer vermek, içeriklerde anahtar kelimeleri doğal bir şekilde yazıya yedirmek önemli. Yazdıktan sonra mutlaka ikinci bir okuma yaparak yazınızın üzerinden geçmeli ve hatalı yerleri düzeltmelisiniz. 

Umarım Freelance İçerik Yazarlığı konusunda bilgi almak ve belki de Freelance İçerik Yazarı olmak isteyenler için faydalı olmuştur. Eklemek istediklerinizi, soru ve düşüncelerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

icerik destegi 2
İçerik desteğine mi ihtiyacınız var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir