Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu İOK – 101

eksiksiz içerik oluşturma kılavuzu

İçerik oluştururken zorlanıyorsanız eksiksiz içerik oluşturma kılavuzu ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kapsamlı olarak hazırladığım bu rehber sayesinde yeni oluşturulacak içerikler için hazırlık, yazım, son kontrol ve yayın gibi tüm aşamalarda püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

İçerik Oluşturma Nedir?

İçerik oluşturma, tüm modern dijital pazarlama çabalarının aslında bir temeli, yapı taşıdır. Araştırma yapma, stratejik fikirler üretme, bu fikirleri yüksek değerli teminatlara dönüştürme ve ardından bu parçaları hedef kitleye tanıtma süreci olarak tanımlanan içerik oluşturma, tüm bu aşamalardaki başarı oranında sizi hedef taşır.  Dijital içerik; web sayfaları, bloglar, infografikler, videolar ve sosyal medya gönderileri dahil olmak üzere birçok farklı türde olabilmektedir.

Adım Adım eksiksiz İçerik oluşturma Kılavuzu

İçerik konusunda başarıya ulaşmak isteyenler için adım adım Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu…

eksiksiz içerik oluşturma kılavuzu

1- İçerik Oluşturma ve Dijital Pazarlama

İçerik oluşturmanın temel amacı, müşteri ve ziyaretçiler çekmektir. Ücretsiz olarak sunulan içerikler, belli bir konuda bilgi verir, okuyucuları belirli hizmetleri ya da ürünleri satın almaya yönlendirir. Bu nedenle içerik oluşturma dijital pazarlamanın en önemli parçalarından birisini oluşturur. Markalar, tarafından pazarlamanın her aşamasında farklı içerik türleri kullanır. Arama motoru için optimize edilmiş (SEO) bloglar organik olarak yeni ziyaretçileri çeker. Web site açılış sayfaları, okuyucuların ilgisini çeker. Teknik incelemeler ve e-kitaplar gibi diğer detaylar içeriklerle dönüşümlerin artmasını sağlar.

İçerik Neden Bu Kadar Önemlidir?

Dünya genelinde her gün milyonlarca içerik yayınlanmakta. Sektörünüz ne olursa olsun, öne çıkmak ve müşterileri etkilemek için içeriğin yüksek kalitede olması gerekir. Bu, yalnızca iyi yazılmış ve tasarlanmış değil, aynı zamanda hedef kitlenizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilmiş bir yazı anlamı taşır. Yüksek kaliteli ve düşük kaliteli içerik arasındaki fark çok kesindir. Kötü içerik internetin boşluğunda kaybolur ve sizi başarısızlığa sürüklerken, harika ve kaliteli bir içerik size itici bir güç sağlar.  

2- İçerik Türleri

İçerik türlerinde genel olarak bir sınırlama bulunmuyor. Görsellerden videolara kadar geniş bir alanda içerik oluşturulabilir.

 • Yazılı içerik olarak; bloglar, SEO makaleleri, teknik incelemeler, e-kitaplar, e-postalar, sosyal medya gönderileri gibi yazılı tüm materyaller Görseller
 • İnfografikler, sosyal medya paylaşımları
 • Ses: Podcast, sesli kitaplar
 • Video: Animasyonlar, web seminerleri

3- Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması yapmak, hedef kitlenin internette neleri aradığını anlamanın en iyi yollarından biridir. Anahtar kelime araştırması aynı zamanda içerik oluşturmanın ilk adımlarından biridir. Neden? Çünkü hedef kitlenin hangi anahtar kelimeleri aradığını bildiğinizde, onlarla aramada buluşabilmek adına içeriğinizde ince ayar yapabilirsiniz. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı gibi popüler araçlar, müşterilerin online olarak aradığı yararlı kelime öbeklerini, konuları ve soruları ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Tüm bu fikirler, hedef kitlenize hitap eden yüksek kaliteli içerik oluşturmanıza imkan tanır.

UYARI
Anahtar kelime araştırması yapmıyorsanız, kitlenin çevrimiçi olarak ne aradığını gerçekten bilemezsiniz. Markanızın ya da projenizin başarısını sadece içgüdülerinize bırakmayın. Anahtar kelime araştırmasına adım adım, planlı bir şekilde yürütün.

4- İçerik Oluşturma Süreci

Kuşkusuz içerik oluşturmanın tek, standart yolu yok. Başarılı olduğu kanıtlanmış bazı denenmiş ve test edilmiş yöntemler vardır. İdeal bir içerik oluşturma süreci, içeriğin zamanında hareket etmesini sağlayarak sonuç alan bir son ürün üretir. Bunun için içerik oluşturma sürecinde belirli kriterler belirlemek ve bu işlemleri optimize etmek, uzun vadede ciddi bir kazanç getirir. Bir içeriği yazmaya başlarken, nasıl yazacağım diye düşünmek yerine daha hızlı şekilde içerikleri oluşturabilirsiniz.

Etkili İçerik Oluşturmak İçin Adım Adım İş Akışı

Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu için içerik aşamasında aşağıdaki akışı takip edebilirsiniz.

Hedeflerinizi gözden geçirin: İçeriklerde hedefler doğrultusunda bir plan yaparak sınırları belirlemek önemlidir. Bu nedenle öncelikle iş hedeflerinizi belirleyin.

İçeriğinizin ana hatlarını belirleyin: içeriklerinizde bir akış belirlemelisiniz. Dönüşüm hunisinin üst kısmındaki içerik, soruları yanıtlamaya ve hizmet ya da ürünlere yönelik bilgiler sunmalıdır. İçeriğin alt kısımlarında ise daha ayrıntılı şekilde bilgiler sunarak, ziyaretçilerin satın alma kararını kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Konu fikirleri üretin: İyi bir beyin fırtınası yapın. Rakip analizi yapmak, arama sonuçlarında ön plana çıkan içerikleri incelemek ve tüm bular doğrultusunda konuları ana hatları ile belirlemek uzun vadeli içerik ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Araştırma yapın: Oluşturmak istediğiniz içerikle ilgili araştırmalar yapın. Bu aşamada SEO araçlarını mutlaka kullanmalısınız.

Bir format seçin ve içeriği oluşturun: Bir blog mu, bir infografik mi yoksa podcast mi oluşturacaksınız? Müşterilerinizin içeriği nasıl görmek istediğiniz belirleyin ve bilgilerinizi en iyi nasıl sunacağınızı düşünün. İçerik oluşturmak adına bu konuda daha fazla araştırma yapmanız gerekebilir.

İçeriğinizi yayınlayın ve tanıtın: İçeriğinizi yayınladıktan sonra, müşterilerinizin onu bulmasını kolaylaştırın. Sosyal medya kanallarını ve e-posta gibi alternatifleri kullanın.

İçeriğinizin performansını inceleyin: İçeriğinizin başarısını ölçmek için analiz araçlarını kullanın. Blog makaleleri ve açılış sayfaları için gerçek sonuçlar kendini 3 ay gibi bir sürede ortaya çıkarır. Bu nedenle sabırlı olun.

İçeriğinizi gözden geçirin ve optimize edin: İçeriğiniz beklentilerinizi karşılamıyorsa, onu iyileştirmek için ne yapmanız gerektiğini belirlemek için bir analiz yapın. Daha fazla soruyu yanıtlamanız, daha fazla konuyu ele almanız veya daha alakalı anahtar kelimeler kullanmanız gerekebilir.

İPUCU
Yaratıcılığınızın boşa gittiğini düşünüyorsanız, eski içeriğinizin bir kısmını başka bir amaçla kullanmayı düşünün. Örneğin, eski bir blog yazısını güncelleyebilir ve içeriği bir e-kitap olarak yeniden yayınlayabilirsiniz. Daha fazla fikir için, içeriğin yeniden tasarlanmasının önemini ve gelecekte mevcut içeriklerinizden nasıl yararlanılacağınızı mutlaka öğrenin.

Editoryal takvim oluşturma

Tutarlılık, içerik pazarlama stratejisinin anahtarıdır. İçerik yayınlama oranınız, markanıza ve hedef kitlenizin beklentilerine bağlıdır. Yeni başlıyorsanız, makul seviyelerde ilerlemelisiniz. Günlük 5 blog yazısı yayınlamak gibi hızlı bir tempo, çabucak tükenmenize yol açabilir. Hızınızı belirledikten sonra, bir editoryal takvim oluşturmalısınız. Takviminiz, oluşturma sürecinizin her aşamasını doğru bir şekilde planlayabilmeniz için programınızı görselleştirmenize yardımcı olur. Takvimde; içerik başlıkları, içerik türleri, yayın tarihleri ve durumları gibi genel başlıklar yer almalıdır. Böylece “Ne yapacağım?” diye düşünmenize de gerek kalmaz. Bu konuda pek çok araçtan destek alabilirsiniz.

Yeni İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

Yaratıcı içerik fikirleri bulmak her zaman kolay değil. İçerik fikirleri üretmeniz gerektiğinde dikkatli olmalısınız. Sadece editoryal takviminizi doldurmak içerik üretemeye başladığınızda bu sizi başarısızlığa sürükleyebilir.  Her zaman olduğu gibi, iş hedeflerinizi elinize alın. Yeni içerik, arama motorlarına web sitenizin aktif ve yararlı olduğunu gösterir. Yeni fikirler okuyucularınızın ilgisini çeker. Markanızı bir sonraki seviyeye taşıyacak yeni fikirler üretmenin yeni yollarını keşfetmek için mevcut her aracı ve kanalı kullanın. Doğru kaynaklarla daha iyi araştırma yapabilir ve yüksek kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz. Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu’nda sizlere sunabileceğiniz bazı araçlar şöyle;

 • İçerik araştırma araçları (Google Trend, BuzzSumo vb.)
 • SEO araçları (MarketMuse, SEMrush vb.)
 • Planlama ve yönetim araçları (AirTable, HubSpot, vb.)
 • Analytics araçları (Google Analytics, Kissmetrics, vb.)
 • Sosyal medya araçları (BuzzSumo, HootSuite, vb.)
 • Yazma araçları (Google Dokümanlar, Unicheck vb.)
 • Görüntü araçları (Adobe Photoshop, Shutterstock, vb.)
 • Tasarım araçları (Adobe Illustrator, Venngage vb.)
 • Video araçları (Adobe Premiere, Magisto, vb.)
 • E-posta araçları (Mailchimp, Pardot vb.)

5 – İdeal İçerik Ekibi

Profesyonel alanda, özel bir içerik ekibi oluşturulabilir. Etkili bir içerik pazarlama kampanyası yürütmek, çok çalışmayı ve enerji gerektirir. İçerik genellikle pek çok şapka takarken, etkili içerik üretme yükünü paylaşabilecek bir ekibe sahip olmak ister. Bu doğrultuda stratejistler, yazarlar, editörler, grafik tasarımcılar, sosyal medya yöneticileri, kameramanlar, proje yöneticileri, satış uzmanları gibi pek çok kişi ekibe dahil olabilir.  Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu çok farklı çalışmaları içerir. Bu nedenle iyi bir ekip ile yola çıkmak her zaman avantaj sağlayacaktır.

6 – İçeriğin etkisi nasıl anlaşılır?

Başarınızı ölçmezseniz, Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu dahilinde yaptığınız tüm çalışmalar boşuna gidecektir. Dünyaya sunduğunuz her içerik parçasının etkinliğini ölçmek için analitik araçlarını kullanmanız gerekir. Bu sadece size neyi doğru yaptığınızı göstermeyecek, aynı zamanda iyileştirme fırsatlarını da ortaya çıkaracaktır. İçeriğiniz beklendiği gibi performans gösterene kadar her zaman revize edebilir ve yeniden optimize edebilirsiniz. Bununla birlikte, tüm ölçümlerin ve KPI’ların eşit derecede önemli olmadığını unutmayın. 

7. İçerik Oluşturmada Profesyonellerle Çalışın!

Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu’nda yer alan tüm bu süreçleri yaparken iyi bir profesyonel yardımı almak istiyorsanız, iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. Şirketinizin ya da markanızın içerik ihtiyaçlarını karşılamak adına benimle çalışabilirsiniz.

Eksiksiz İçerik Oluşturma Kılavuzu için düşünceleriniz neler? Yorum bölümüne düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.

icerik destegi 2
İçerik desteğine mi ihtiyacınız var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir